סניף טבריה - 054-3100009
סניף אשקלון - 072-3940815

7 דברים שצריך לדעת על קוורציט

אם אתם מוצאים את עצמכם מתלבטים לגבי סוג האבן הטבעית בה תשתמשו לריצוף ולחיפוי, או תוהים לגבי טבעם של לוחות הקוורציט שהזמנתם למשטח העבודה במטבח, המאמר הבא הוא במיוחד עבורכם.

שבעה דברים שצריך וחשוב לדעת על קוורציט, תכונותיו כחומר גלם, השימושים המתאימים עבורו וגם, הדרך לזהות אם מדובר בלוח מקורי ואמתי או בחיקוי – כל זאת במאמר שלפניכם. 

 קוורציט – מה זה בדיוק?

בראש בראשונה, חשוב שתדעו מה זה בעצם קוורציט.

מדובר בסלע קשה, המורכב מקוורץ טהור, מתייחד בעמידות גבוהה ביותר ומגיע בשלל גוונים מרהיבים.

עמידותו המרשימה של הקוורציט, נובעת מתהליכי ההתמרה והדחיסה שהוא עובר, בדרגות חום ולחץ עצומות, המתרחשות כתוצאה מתזוזות בלוחות הטקטוניים אשר במעטפת ובקרום כדור הארץ, במהלך היווצרותם של ההרים.

רוב סוגי הקוורציט הנם בגוונים שונים של לבן, אפרפר וכסוף, אך ניתן בהחלט להשיג אותו גם בצבעים רבים נוספים, לרבות גווני צהוב, אדום, חום, ירוק עמוק, אפור וכחול, וזאת בהתאם למינרלים שנטמעו בסלע במהלך התגבשותו.

שימושי הקוורציט

כעת כשאתם כבר מבינים מה זה בכלל קוורציט, חשוב שתדעו גם לאלו מטרות מומלץ להשתמש בו.

הקוורציט מצוין כחומר גלם למשטחי עבודה במטבח ובחדרי הרחצה והאמבטיה, לריצוף בבית ובחצר, לבניית מדרכים בגרמי מדרגות ולחיפוי קירות, פנימיים או חיצוניים.

זאת, הודות לעמידותו היוצאת מן הכלל בפני טמפרטורות גבוהות במיוחד, שריטות ואף חומרים כימיים שונים, וכן בזכות מראהו היוקרתי והעובדה שהוא אינו מצריך כלל תחזוקה שוטפת.

הקוורציט, בניגוד לקוורץ, הנו אבן טבעית

אמנם שמותיהם דומים, אך הקוורציט והקוורץ הם שני חומרי גלם שונים לגמרי.

בעוד הקרווץ הנו חומר גלם מעשה ידי אדם, המופק באמצעות מהילת מחצב הקוורץ הטבעי עם פולימרים שרפיים מלאכותיים, ואשר צבעו מתקבל כתוצאה מהוספת פיגמנטים כימיים בתהליך ייצורו, הרי שהקוורציט הוא טבעי לחלוטין.

הקוורציט, כאמור, אינו מופק או מיוצר באופן מלאכותי, ולא כולל תוספים כימיים למיניהם, אלא מתגבש בתהליכים טבעיים ורבי עוצמה, המקנים לו את חוזקו ועמידותו, והנו חומר גלם טהור, טבעי ונקי לחלוטין.

גווניו השונים והמרהיבים של הקוורציט מגיעים ממינרלים טבעיים ששקעו בסלע במהלך התגבשותו.

ללוחות הקוורציט עמידות מושלמת וחוזק עצום

הודות לתהליכי ההתגבשות בחום עצום ולחצים אדירים, לקוורציט עמידות יוצאת דופן.

לוחות הקוורציט מפגינים עמידות מעולה בפני חום גבוה ביותר, ומחזיקים מעמד היטב בלחצים ומתיחות, שעשויים להתרחש במהלך הרכבתם ועם תנודות האופייניות לכל מבנה חדש, עד שהקונסטרוקציה שלו מתייצבת סופית בקרקע.

בנוסף, עמיד הקוורציט בפני שריטות וחומרי ניקוי חזקים, הכוללים חומרים כימיים פעילים שונים, בשונה מקוורץ סינטטי ומשיש טבעי רגיל, אותם אסור לנקות בתכשירים בסיסיים, כדוגמת נוזל ההברקה של מדיח הכלים, אקונומיקה, מסירי שומנים למיניהם או במרכיבים חומציים מדיי, שעלולים להכתימם.

תכונות אלה הופכות את הקוורציט למשטח עבודה אידאלי למטבח ובחדרי רחצה, ולחומר גלם מושלם לריצוף ולחיפוי.

קוורציט בכל גווני הקשת

הקוורציט הבסיסי והשכיח מגיע בגוונים סולידיים, ניטרליים ורבי הדר של לבן, לבנבן, אפרפר וכסוף, שמחמיאים למרבית הסגנונות העיצוביים ומקנים נוכחות יוקרתית ומרשימה בכל מקום בו הם משתלבים.

עם זאת, ניתן בהחלט להשיג קוורציט בצבעים רבים נוספים: צהוב וצהבהב, אדמדם, אפור כהה, כחלחל וכחול, ירוק עמוק, חום גווני אדמה.

גווני הקוורציט השונים, נובעים ממינרלים טבעיים ששקעו בתהליך היווצרותו של הסלע.

כך למשל, מינרלי ברזל טבעיים ישוו לקוורציט גוונים צהבהבים ואדומים, מינרל סיליקט יקנה לו צבע כחול ואילו משקעי מגנטיט יצבעו את הסלע בירוק עמוק, אפור-כחול, חום או אפור.

גווני הקוורציט השונים יוצרים דוגמאות זורמות, עשירות וייחודיות, שמקנות לכל לוח מראה הייחודי רק לו, שהנו חד פעמי ובלעדי.

לקוורציט פופולאריות רבה בקרב אדריכלים ומעצבים בארץ ובעולם

מעצבי פנים בעלי שם ואדריכלים מצליחים בארץ וברחבי העולם מרבים להשתמש בקוורציט כחומר גלם בפרויקטים שלהם.

זאת, היות והקוורציט מציע מראה גבישי ומנצנץ, השובה מיד את לבו של כל מי שמתבונן בו, ונראה יוקרתי ממש כמו שיש, אך עמיד ממנו בהרבה ואינו מצריך כמעט תחזוקה.

לצד נצנוצו הגבישי, לקוורציט גוונים טבעיים המשתלבים נהדר עם טרנדים עיצוביים שונים, ומשלבים בין מראה סולידי וטבעי, מגע מלוטש ואותנטיות של החומר.

נראה שהקוורציט משלב באופן מפתיע בין אווירה יוקרתית ומסוגננת לבין נוכחות טבעית וחומרית חשופה.

כשמחברים זאת לגווניו הרבים ולקלות השילוב שלו במבחר סגנונות עיצוביים, קל להבין את הפופולאריות הרבה לה הוא זוכה.

לא כל לוח שמכונה קוורציט הוא אכן כזה

בשוק הריצוף והחיפוי, לא נדיר למצוא לוחות המכונים "קוורציט" למרות שאינם באמת כאלה.

לעתים קרובות נראה לוחות של קוורץ מלאכותי או של דולומיט, סלע חלש בהרבה שעמידותו דומה יותר לאבן גיר פשוטה, המשווקים ומוגדרים כקוורציט.

על מנת לוודא שהלוחות אותם הנכם מזמינים הם אכן קוורציט אמתי, חשוב לפנות לחברה מוכרת ואמינה, אשר מתמחה בתחום האבן הטבעית.

בנוסף, ניתן לבדוק את הלוח לפני השלמת ההזמנה במבחן שריטה.

אם הלוח אינו נשרט תחת מגע מפתחות הרכב – זה סימן לעמידותו הגבוהה, האופיינית לקוורציט.

ניסיתם לשרוט את הלוח ונותרו סימנים? – סימן שזה לא קוורציט אמתי.

בשורה התחתונה – אם רכשתם לוחות קוורציט, תוכלו לשלבם באופן מחמיא הן בריצוף, הן בחיפויים הקירות החיצוניים או הפנימיים, בסלון הבית למשל, והן כמשטח עבודה עמיד ויפיפה, במטבח ובחדרי הרחצה.

רגע לפני שאתם משתמשים בלוחות, כדאי לבדוק אותם באמצעות מבחן השריטה, ולוודא שאכן מדובר בקוורציט עמיד, חזק ומקורי.

עוד לא הזמנתם קוורציט? – מהרו לבחור ולרכוש את לוחות הקוורציט בגוון המועדף עליכם, והבטיחו לעצמכם עיצוב יוקרתי ועמידות מושלמת לאורך שנים רבות.

רוצים הצעה
אטרקטיבית?
שתפו
אותנו

מידע מקצועי בנושא