סניף טבריה - 054-3100009
סניף אשקלון - 072-3940815

מה עדיף? גרניט פורצלן או שיש?

קווי דמיון

לפני שדנים בהבדלים בין השיש לבין הגרניט פורצלן, מן הראוי לסקור במהירות דווקא את קווי הדמיון ביניהן. שתי האבנים בעלות שימוש רחב עבור ריצוף הבית בפרט ועבור עולם העיצוב והאדריכלות בכלל, והדבר נובע מהיותן אבנים קשיחות ואיתנות אשר מוכשרות לשמש כחומר גלם הן מבחינה מעשית והן מבחינה עיצובית. השימוש האינטנסיבי שלהן בעולם האדריכלות מתחיל עם ראשית ההיכרות שלהן עם בני האדם – במקרה של השיש, כאשר אנשים החלו לכרות את האבן לפני אלפי שנים, ובמקרה של גרניט הפורצלן, כאשר היא יוצרה באופן מלאכותי לראשונה לפני מספר עשורים.

היתרונות והחסרונות של הגרניט פורצלן

גרניט פורצלן היא אבן מלאכותית אשר מיוצרת באופן ייעודי לשימוש עבור שלל היבטים עיצוביים ופונקציונאליים של חלל הבית. באופן זה, היא אבן עמידה במיוחד ונוחה לטיפול, וכך מהווה מועמדת מושלמת עבור ריצוף הבית. חומר הגלם הוא בעל רמת שחיקה גבוהה והוא מיוצר עם גלזורה שמונעת סיפוח נוזלים. עם זאת, כאבן מלאכותית, היא נעדרת את החן היסודי שקיים באבנים טבעיות.

היתרונות של גרניט פורצלן:

 • רמת שחיקה גבוהה: רמת השחיקה הנמוכה של האבן מעניקה לה יכולת להתמודד עם שלל נזקים יומיומיים. בנוסף, מבחינת התחזוקה של הריצוף, רמת שחיקה גבוהה מגנה עליה מסדקים וכך מאפשרת טיפול אגרסיבי ומהיר בעת הניקיון.
 • עמידות לנוזלים: הגרניט פורצלן מיוצרת באופן ראשוני בציפוי גלזורה אשר מונע סיפוח של נוזלים. באופן זה, אין צורך לצפות אותה באופן חיצוני ואין חשש שהיא תספח נוזלים אליה.
 • חיקוי עיצובי: כאבן מלאכותית, ישנו חופש די רחב בתהליך הייצור של הגרניט פורצלן. חופש זה מתבטא בשלל אפשרויות עיצוב, ולרוב נעשה שימוש בגרניט פורצלן כדי לחקות את החזות של אבנים יוקרתיות יותר, או של חומרי גלם אחרים – לפעמים אף נעשה שימוש בגרניט פורצלן כדי לייצר את המראה של פרקט. באופן זה מתקבל יתרון אסתטי חשוב במיוחד.
 • מחיר: המחיר של הגרניט פורצלן הוא נמוך יחסית, והוא מתחיל מ-60 ₪ בלבד למ"ר, כאשר איכות מספקת של מרצפות מופיעה כבר בעלות של 100 ₪ למ"ר. ההרכבה שלה גם היא זולה ביחס לאבנים אחרות, כאשר היא נעה סביב 200 ₪ למ"ר.

החסרונות של גרניט פורצלן:

 • רגישות לחומרים חומציים: הגרניט פורצלן סובלת מחומרים חומציים, כך כמו שלל אבנים טבעיות ומלאכותיות. יש לנקוט במשנה זהירות מהלך הטיפול בה, ולהימנע משימוש בחומרי ניקוי חומציים. עם זאת יש לציין, שעל אף הרגישות של הגרניט פורצלן לחומצות, התגובה שלה אליהן תהיה מתונה יותר מזו של אבנים אחרות.
 • ערך אסתטי: על אף היתרון שבאפשרויות החיקוי של הגרניט פורצלן, הערך האסתטי שלה כאבן מלאכותית לעולם יהיה נמוך מן חומרי הגלם שהיא מבקשת לחקות. עם כל היתרונות הפונקציונאליים של האבן המלאכותית, כאשר הדבר נוגע לאסתטיקה הן לא מצליחות לחקות את היופי הטבעי שנובע ממאות שנות הגיבוש של האבנים הטבעיות במעמקי האדמה.

היתרונות והחסרונות של השיש

השיש היא אבן טבעית אשר נוצרת ומתגבשת עמוק בבטן האדמה. כאבן קשיחה ויציבה בעלת יופי מיוחד ונדיר, היא הפכה לחומר גלם מבוקש כבר בעת העתיקה, אז הייתה משולבת ביצירות אדריכליות יוקרתיות. המהפכה התעשייתית ואפשרויות הכרייה המוגברות הוזילו את מחירי האבן והפכו אותה לנגישה הרבה יותר, אך מעמדה הגבוה לא נפגע והיופי שלה עדיין מעניק לה ערך גבוה וחסר תחליף.

היתרונות של השיש:

 • עמידות: השיש היא אבן טבעית ולא סתם נבחרה להיכלל בפרויקטים אדריכליים זה דורות רבים. האבן היא קשיחה ועמידה, אינה נפגמת בקלות ובכך היא מוכשרת לשמש כחומר גלם איכותי עבור ריצוף הבית. עם זאת, יש לציין שעל אף האיתנות שלה, הוא אינו גבוה כמו זה הטמון באבנים מלאכותיות.
 • ערך אסתטי: הערך האסתטי של השיש גבוה במיוחד, וחזות השיש כוללת אלמנטים שלא ניתן לחקות או להחליף באבנים מלאכותיות. כל סוגי השיש השונים כוללים את תצורת העננות המפורסמת של השיש, תחושת העומק והמרחב המתקבלת בתוך האבן והשילוב של הגידים המתפדרים.
 • צבע: באופן טבעי, השיש מופיע בשלל צבעים. כל אחד מן הצבעים הללו כולל בו את כל האלמנטים האסתטיים של השיש, וכך מתקבלים אינספור סוגים שונים שחולקים את הערך האסתטי הגבוה והמיוחד. הצבעים השונים מאפשרים חופש בחירה רחב שמאפשר התאמה מרבית של הריצוף אל המרחב האסתטי המבוקש.

החסרונות של השיש:

 • רמת שחיקה בינונית: רמת השחיקה של השיש נמוכה משל אבנים מלאכותיות וכך יש לנקוט במשנה זהירות בעת הטיפול בה. מומלץ שלו לגרור על גביה אביזרים כבדים ולא לנקות אותה באגרסיביות, שכן אלה עשויים לגרום לשחיקות ולשריטות בגוף המרצפות.
 • חומרים חומציים: השיש, כמו שלל אבנים טבעיות ומלאכותיות אחרות, אינה סובלת חומרים חומציים. הדבר חשוב במיוחד בעת הניקיון של האבן, שכן חומרי ניקיון כה רבים כוללים רמות חומצה גבוהות שעשויות לפגום בשיש. יש לנקות את השיש בזהירות עם חומרים ייעודיים אשר אינם כוללים חומצה.
 • מחיר: המחיר של השיש כאבן טבעית בעלת ערך אסתטי גבוה יכול להיות בעייתי לפעמים. מחיריה גבוהים יותר מאבנים מלאכותיות, כאשר הם מתחילים מ-120 ₪ למ"ר ויכולים להגיע עד למאות שקלים למ"ר ברמות איכות גבוהות, ותהליך ההרכבה של השיש גם הוא יקר משל אבנים אחרות, והוא נע סביב 280 ₪ למ"ר.

איפה מומלץ ליישם גרניט פורצלן

כפי שעולה מן היתרונות והחסרונות של הגרניט פורצלן ושל השיש, גרניט פורצלן היא אבן עמידה יותר ופונקציונאלית יותר. באופן זה, מומלץ ליישם גרניט פורצלן בריצוף אזורים בבית אשר יש בהם פוטנציאל גבוה יותר לנזק, אם מבחינת השימוש שלהם ואם מבחינת המיקום שלהם. יש לשקול את הנקודות הבאות:

 • מה אופי השימוש בחלל: השימוש בחלל כמו מטבח או כמו חדר רחצה הוא אינטנסיבי בהרבה מאשר זה הנעשה בחדרי שינה או בחדרי אורחים. במטבח ישנה סכנה גבוהה בהרבה לריצוף והוא דורש ניקיון תדיר יותר. לפיכך מומלץ לבחור עבור חללים שכאלה בגרניט פורצלן.
 • היכן ממוקם החלל: המיקום של יישום הריצוף קשור למידת ההשפעה של מפגעי מזג האוויר עליו. לפיכך, עבור אזורים שעשויים להיות יותר פגיעים כדאי לבחור ליישם את הריצוף באמצעות חומר גלם עמיד יותר, כמו גרניט פורצלן. באופן זה, גרניט פורצלן תהווה מועמדת טובה יותר עבור האזורים החיצוניים של הבית.

איפה מומלץ ליישם שיש

מנגד, לשיש ערך אסתטי גבוה הרבה יותר. השימוש בשיש מתבקש עבור אזורים בהם השימוש הוא אינטנסיבי פחות ונוטה יותר לשהייה בחלל מאשר עשייה בחלל. אזורים שכאלה יספגו באופן טבעי נזק פחות בהרבה וידרשו ניקיון ותחזוקה תדירים פחות. מנגד, הם יידרשו פן אסתטי גבוה יותר, ולשם כך מומלץ לעשות שימוש בשיש. יש לשקול את הנקודות הבאות:

 • מה אופי השימוש בחלל: שימוש בחלל כמו חדרי שינה או חדרי אורחים הוא עדין בהרבה מזה של מטבחים, חדרי רחצה וכדומה. הצורך לטיפול ולתחזוקה של הריצוף באזורים אלה פחות יותר וכך הוא מאפשר שימוש בשיש בעל התכונות העדינות.
 • מהי החשיבות העיצובית של החלל: על אף שלעיצוב ישנה חשיבות גבוהה בכל חלל בבית, החשיבות משתנה מחדר לחדר על פי מידת השהייה ואופי השהייה בו. באופן זה, חדרי שינה וחדרי אורחים דורשים ערך אסתטי גבוה יותר, מכיוון שהשהייה בהם היא למטרת פנאי או רגיעה.

מה ההבדלים בין שיש לבין גרניט פורצלן

לסיכום ניתן להצביע על חלוקה די בינארית של שני סוגי האבנים: השיש היא אבן יפה יותר, הגרניט פורצלן היא אבן מעשית יותר. אסור להתעלם כמובן מן התכונות ההפוכות, הרי שהשיש גם היא אבן מלאת יתרונות פונקציונאליים ושימשה כחומר גלם מרכזי באדריכלות זה מאות שנים, וכן הגרניט פורצלן נהנית מסגולות אסתטיות מיוחדים. עם זאת, באמצעות החלוקה הפשוטה הזו ניתן לבצע החלטות ביתר פשטות, תוך שיקולים אסתטיים אל מול שיקולים פונקציונאליים, וכך להחליט ביעילות איזו אבן ליישם בריצוף.

 

רוצים הצעה
אטרקטיבית?
שתפו
אותנו

מידע מקצועי בנושא