סניף טבריה - 054-3100009
סניף אשקלון - 072-3940815

ה-מדריך שיעזור לכם לבחור שיש למטבח

בחירת הקונספט העיצובי של המטבח

הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון הוא עיצוב המטבח. במטבח קיים מומלץ להתאים את עיצוב השיש לקו הכללי – ארונות, כלים, תאורה וכו' – אולם במטבח חדש (בנייה חדשה או שיפוץ כללי) אפשר לעשות את הבחירה להפך. בכל מקרה, התאמה היא המפתח למראה אחיד ושלם, סוגי אבנים איכותית ועמידות ניתן למצוא בכל גוון. הנה כמה סגנונות עיצוב אפשריים וכיצד השישי משתלב בהם:

 • מטבח כפרי – עץ מלא, משטחי עבודה רחבים ומראה מעט מיושם או אפילו עתיק. אלו הם המאפיינים העיקריים בעיצוב של מטבח כפרי, סגנון שתופס תאוצה רבה כיום. בשביל להשלים את האווירה החמימה והתחושה המשפחתית כדאי לבחור שיש בגוונים בהירים – לבן, שמנת או אפילו בז' וצהבהב. סוגי אבנים מתאימות יהיו שיש קיסר, אוניקס או גיר.
 • מטבח מודרני – מראה דרמטי, חדשני ובועט מאופיין בגוונים עזים וניגודי צבעים. במטבחים מודרניים רבים תוכלו לראות ארונות זכוכית או עץ ונגה בצבעים כהים, משטחי עבודה רחבים ואי במרכז המטבח. על מנת להשלים מראה כזה וליצור אפקט מרשים כדאי לבחור בגווני שיש כהים – כמו אבן הבזלת – אשר יוצרים ניגוד צבעים מול ארונות עץ בהירים ואף לבנים. למי שכבר קיימים ארונות כהים במטבח אפשר ליצור את הניגודיות בעזרת שיש בצבע קרם ובז' או להשלים את המראה עם אבנים כהות, אך זה עלול ליצור תחושה אפלה וסוגרת.
 • מטבח פשוט – למי שמחפש מטבח בעל מראה קל לעיכול, פרקטי ונוח הכי כדאי לבחור בגרניט, בשל תכונותיה הרבות. הגרניט היא החביב ביותר בארץ למשטחי עבודה למטבח והיא מתאימה בגווניה ובמרקמה כמעט לכל עיצוב קיים. מתאים ביותר גם למי שרוצים רק לחדש את השיש ולרענן את המראה.

סוגי האבנים

 קודם כל, כשאנחנו מדברים על "שיש למטבח" הכוונה היא למשטח העבודה על דלפקי המטבח. שיש היא סוג אבן מסוים אך אנו בישראל הורגלנו לקרוא לכל משטח עבודה שכזה "שיש". המאפיינים בהם נבחנים סוגי האבנים הם מראה, עמידות ורמת ספיגה. לפניכם פירוט על כמה סוגי אבנים המתאימות לחיפוי משטח העבודה במטבח – השיש:

שיש אוניקס – אוניקס היא סוג אבן יחידה במינה. זהו סלע גבישי הנחצב בלוחות גדולים השומרים על מראהו הטבעי של הסלע – זרמים ופסים צבעוניים ושקיפות קלה. האבן מורכבת בעיקרה מקוורץ, שהוא חומר חזק ועמיד במיוחד. מלבד המראה הזוהר והיוקרתי, אוניקס היא אבן עמידה במיוחד לשריטות, חום ושחיקה של חומרי ניקוי ורמת ספיגות נמוכה. נכון, זה יקר, אבל זוהי השקעה ארוכת טווח שכן לא תצטרכו כמעט בטיפול לשיש, ניקיון מינימלי ומראה שנשאר מדהים למשך שנים. חסרונו הגדול הוא המחיר.

 • גרניט – בגרניט היא חביבת הקהל. זוהי אבן קשה ביותר, מורכבת מגבישים שונים המעניקים לה מרקם ייחודי, בגווני אפור עד ורוד, ומראה סלע טבעי. בעלת רמת ספיגות נמוכה ועמידות גבוהה, הגרניט נראית נהדר כמעט עם כל עיצוב שהוא. אם אתם מחפשים שיש שיאריך שנים בבית, גרניט היא הבחירה הנכונה. כמובן, שחסרונה של הגרניט הוא מחירה היקר.
 • שיש קיסר – שיש אבן קיסר הוא משטח נפוץ ביותר בישראל. פיתוח ישראלי זה מורכב בעיקרו מקוורץ – מינרל חזק ועמיד ביותר. המשטחים המפורסמים ידועים בעיצובים מגוונים ודגמים שונים. החומר הוא חזק, דוחה כתמים, בעל ספיגות נמוכה וקל לניקוי. חסרונו העיקרי הוא עמידות נמוכה יותר לחום ושריטות, כל שרצוי להימנע מהנחת סירים או כל חיתוך על המשטח. לעומת אבנים טבעיות אחרות, שיש קיסר זול יותר.
 • שיש סינתטי – הנגיש ביותר מבחינת תקציב, זהו למעשה שיש למטבח העשוי מחומר סינתטי ולא מאבן טבעית. שיש סינתטי מגיע במגוון צבעים ועיצובים – מתאים למטבח כפרי, מודרני או כל סגנון אחר. רמת הספיגות נמוכה והעמידות לשריטות טובה אך עמידותו לא חזקה כמו של אבן טבעית. הוא רגיש לחום וחומרי ניקוי חומציים, כך שמומלץ להימנע מאקונומיקה וחומרים חומציים.

אם לא בחרתם אבן מהרשימה הנ"ל, כשאתם בוחרים את סוג האבן לשיש קחו בחשבון ארבעה קריטריונים לשיקול: עמידות, ספיגות, עיצוב ומחיר.

סדר פעולות בבחירת שיש למטבח

הגדרת תקציב – לפני שמתחילים להשתולל, שימו מסגרת תקציבית על השיש.

 1. בחירת האבן – על פי הפרמטרים שצוינו לעיל (עיצוב, ספיגות, עמידות ומחיר). חשוב מאוד לבחור אבן איכותית, בעלת תעודות, ממקום מהימן וותיק.
 2. התאמת העיצוב – אם ניתן לשנות את מרקם, כוון או סוג האבן כדי להתאים לארונות המטבח. או להפך, כלומר לוודא שאתם משלימים את המראה הכללי בעזרת גווני העץ הנכונים וכו'.
 3. גימורים – לפני ההתקנה חשוב לבחור את סוג הגימור לשיש, שיכול להיות חלק, מט או משי. בנוסף יש לבחור את הגימור של קצה השיש, או הסף – מעוגל, חצי מעוגל, חוסם מים, משופע מטה ועוד.
 4. בחירת קבלן – בחרו בבעל מקצוע אמין, מנוסה ובעל תעודות אחריות. לא תרצו להיתקע עם עבודה חצי גמורה ומטבח חסר.
 5. מידות – בשלב ההתקנה תרצו לוודא שהקבלן, או החברה המתקינה את השיש, באים ולוקחים מידות של המטבח. בעלי מקצוע מנוסים יגיעו יותר מפעם אחת בשביל המדידות וירדו לפרטים הקטנים ביותר, לפעמים אפילו ישגעו אתכם, העיקר שלא תקבלו תוצאה מאכזבת.

שימו לב

 לפני שאתם קופצים לקנייה ומשלמים על החומרים וההתקנה, קחו רגע לשים לב שלא תעשו טעות קריטית. הנה כמה דברים שכדאי להימנע מהם בתהליך:

 • זול מדי – מחיר זול מדי צריך להדליק נורה אדומה. אם בחרתם באבן טבעית והמחיר נופל בהרבה מחברות מתחרות, כנראה שמדובר בזיוף. חיקויים לעולם אינם חזקים, עמידים ויפים כמו החומר האמיתי. דבר נוסף שעלול לקרות הוא שמחיר ההתקנה, ההדבקה והגימור אינם כלולים. וודאו היטב שאתם מקבלים מה שדרשתם לפני שמשלמים.
 • משטח לא מפולס – שיש שעומד על משטח שאינו מפולס נוטה להיסדק ולהישבר. קבלן אמין יוודא כי המשטח עליו מונח השיש יהיה מפולס היטב כדי שלא ליצור טעות שכזו. שימו לב שהקבלן לא דוחף פיסות של קרטון או עץ מתחת לשיש – פתרון זול, קל ופשוט שמחזיק מעמד שנה או שנתיים ואז נשחק. כדאי מראש לוודא בעצמכם שמשטח השיש שלכם מפולס.
 • מידות מדויקות – אם המטבח שלכם הופך למפעל לחיתוך שיש, כנראה שהקבלן לא לקח מידות נכונות ועכשיו עושה עבודה כפולה ובלאגן משולש. תציקו לבעל המקצוע שיקח מידות מדויקות ויעשה את מירב העבודה מחוץ למטבח שלכם, כך שההתקנה תהיה פשוטה ומהירה.
 • הזמנת עודפים – כאשר מזמינים את החומרים מומלץ לקנות כ-10% יותר מהדרוש בשביל שיהיה במקרה של חוסרים, תיקונים ושבירות.

לסיכום

המטבח הוא לב הבית, והשיש הוא לב המטבח, כך שאפשר להסיק בפשטות שהשיש במטבח הוא אחד הגורמים החשובים והמהותיים ביותר בבית. אל תתפשרו על איכות – עיצוב, איכות החומר, התקנה ובעלי מקצוע מהימנים – כי לשלם פעם אחת הרבה שווה יותר מאשר לשלם פעמים רבות על תחזוקה ותיקונים. שיש טוב מתחיל באבן טובה, ואבן טובה מתחילה ב'אבן הלשם' –  מומחים מס' 1 בישראל באבן טבעית.

רוצים הצעה
אטרקטיבית?
שתפו
אותנו
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מידע מקצועי בנושא